LOGO WARSZTATÓW

ARCHIWUM



Rok 2018

Rok 2017

Rok 2016

Rok 2015

Rok 2014

Rok 2013

Rok 2012

Rok 2011

Rok 2010

Rok 2009

Rok 2008

Rok 2007

Rok 2006

Rok 2005



ROK 2015

Życzenia Bożonarodzeniowe

4 Mityng Kartingowy Osób Niepełnosprawnych

Udział WTZ w I Dąbrowskim Bożonarodzeniowym Kiermaszu Świątecznym

Świąteczna akcja z OHP

Mikołajki w Oleśnie

Bożonarodzeniowe Kiermasze Przedświąteczne

Zabawa Andrzejkowa

Warsztaty plastyczne - "Monotypia"

Zaproszenie na Kiermasz Bożonarodzeniowy

Teatrzyk edukacyjny o zdrowiu

Zmarła Pani Stanisława Jastrząb - Współzałożyciel i Wiceprezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń"

Święto Niepodległości

Spotkanie ze sztuką

Zaduszki

"Rady nie od parady, czyli ABC dobrego wychowania"

Wizyta księdza Dariusza na WTZ

Udział WTZ w XVI Małopolskim Turnieju Tenisa Stołowego

V Ogólnopolski Mityng Pływacki Osób z Niepełną Sprawnością

Dzień z baśnią na WTZ

Poznajemy kompetencje Samorządu Powiatu Dąbrowskiego

Udział WTZ w Projekcie Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego

Powitanie jesieni w Radłowie

Wycieczka krajoznawcza w Beskid Sądecki

Dożynki Powiatowe 2015

Zajęcia plastyczne w BWA

Zakończenie roku terapeutyczno-rehabilitacyjnego 2014/15

I Miedzypowiatowy Konkurs Pięknego Czytania

Wycieczka krajoznawcza do Ciężkowic

"Niezwykła moc zwykłego czytania"

Udział WTZ w Rodzinnym Pikniku Integracyjnym

Uczestnicy WTZ w Tarnowskim Teatrze

Międzynarodowa Spartakiada w Tarnowie

Zaproszenie na Rodzinny Piknik Integracyjny

Sukces muzyczny WTZ

Inauguracja sezonu hipoterapii

Wiosenny spacer w Wierzchosławicach

Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych

Zapraszamy na Dzień Otwarty WTZ

IV Ogólnopolskie zawody we wspinaczce osób z niepełną sprawnością

"Piosenka jest dobra na wszystko"

Dziękujemy za pamięć i życzenia

Życzenia Wielkanocne

Malujemy pisanki w Zalipiu

Lekcja biblioteczna

Wolontariusze z ZSP w Szczucinie na WTZ

Wielkanocne Kiermasze Przedświąteczne

Wizyta w BWA

Zaproszenie na Kiermasz Wielkanocny WTZ

Dzień Kobiet na WTZ

Robimy budki lęgowe

Kabaret na WTZ

Trening Sekcji Pływackiej

Szkolenie uczestników WTZ

Spotkanie informacyjne w PUP

Walentynkowe ostatki na WTZ

Integracyjny Karnawał

Szkolenie dla pracowników na WTZ

II Turniej Integracyjny Osób Niepełnosprawnych w Kręglach Klasycznych

Udział WTZ w spotkaniu opłatkowym "Pomocnej Dłoni"

Zabawa integracyjna w Oleśnie

Spektakl teatralny o tradycjach noworocznych

Poznajemy właściwości lecznicze groty solnej

Aktywizacja zawodowa uczestników WTZ

Zimą dbamy o ptaki

Życzenia Bożonarodzeniowe

Powrót

 

4 Mityng Kartingowy Osób Niepełnosprawnych

    Dnia 11 grudnia br. na Torze Kartingowym "DAYTONA" w Tarnowie odbył się 4 Mityng Kartingowy Osób z Niepełną Sprawnością, zorganizowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowie.
    Celem mityngu było propagowanie wśród osób niepełnosprawnych sportów motorowych, a także zwrócenie uwagi ma bezpieczeństwo swoje i innych poruszających się w ruchu drogowym.
    Nasze Warsztaty reprezentowało 4 zawodników: Mateusz, Karol, Wojtek i Krystian wraz z opiekunem Panią Eweliną Pelc. Nasi Podopieczni zdobyli kolejno miejsca: Mateusz i Krystian II-miejsce, natomiast Karol i Wojtek III-miejsce. W klasyfikacji generalne nasza drużyna zajęła II-miejsce.
     Serdecznie gratulujemy sukcesów i dziękujemy organizatorom za zaproszenie.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Udział WTZ w I Dąbrowskim Bożonarodzeniowym Kiermaszu Świątecznym

    Dnia 11 grudnia br. Warsztaty Terapii Zajęciowej prezentowały swoje prace wykonane podczas zajęć terapeutycznych na I Dąbrowskim Kiermaszu Świątecznym. W naszej ofercie znalazły się stroiki, choinki, szopki współczesne, a także karmniki dla ptaków. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta.
    Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Świąteczna akcja z OHP

    9 grudnia br. młodzież z Ochotniczego Hufca Pracy z Dąbrowy Tarnowskiej wraz z opiekunami odwiedzili Warsztaty Terapii Zajęciowej.
    W ramach integracji i nawiązani współpracy z naszą placówką wykonano wspólnie stroiki świąteczne. Efekty naszej pracy można zobaczyć w galerii prezentowanej poniżej.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Mikołajki w Oleśnie

    Dnia 8 grudnia br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami odpowiedzieli na zaproszenie Dyrekcji, Nauczycieli oraz Uczniów Gimnazjum w Oleśnie i udali się na Zabawę Mikołajkową do tamtejszej placówki.
    Dla naszych podopiecznych przygotowano wiele atrakcji m.in. konkursy, występy taneczne oraz poczęstunek. Podczas zabawy tanecznej swoje umiejętności zaprezentował nasz zespół "Golden Boys" oraz Marcin - podopieczny WTZ, który przedstawił się jako wspaniały muzyk i wokalista.
    W podziękowaniu za zaproszenie Kierownik WTZ Pan Ryszard Micek przekazał na ręce Pani Dyrektor Barbary Wójcik stroik świąteczny wykonany podczas zajęć terapeutycznych w pracowni plastycznej.
    Spotkanie było okazją do integracji podopiecznych naszej placówki z uczniami tamtejszego gimnazjum, jak również czasem pełnym relaksu i uśmiechu.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Bożonarodzeniowe Kiermasze Przedświąteczne

    30 listopada br. w budynku Urzędu Gminy w Dąbrowie Tarnowskiej oraz 1 grudnia br. w Urzędzie Starostwa Powiatowego odbyły się tradycyjnie, jak co roku Bożonarodzeniowe Kiermasze Przedświąteczne, zorganizowane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń".
    W naszej ofercie znalazły się prace wykonane w ramach zajęć terapeutycznych w pracowniach technicznej i plastycznej WTZ: kartki świąteczne, stroiki, choinki, szopki, obrazy na szkle, a także karmniki dla ptaków. Prace naszych podopiecznych cieszyły się dużym zainteresowaniem pracowników urzędów oraz petentów. Wśród kupujących nasze prace znaleźli się m.in. Starosta Dąbrowski - Tadeusz Kwiatkowski,Wicestarosta - Marek Kopia, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej - Krzysztof Kaczmarski oraz Przewodniczący Rady Miasta - Jacek Sarat.
    Wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć naszą działalność poprzez dokonanie zakupu ozdób świątecznych serdecznie dziękujemy. Środki ze sprzedaży przeznaczone zostaną na rehabilitację społeczną podopiecznych, m.in. hipoterapię, wycieczki krajoznawcze, wyjazdy do teatrów czy muzeum.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Zabawa Andrzejkowa

    30 listopada br. w Warsztatach Terapii Zajęciowej odbyła się Zabawa Andrzejkowa. Oprócz tańców i dobrej muzyki w wykonaniu Marcina - wokalisty, muzyka, podopiecznego pracowni muzycznej WTZ - uczestnicy brali udział w licznych zabawach i konkursach. Atrakcją imprezy był również występ Grzegorza - podopiecznego pracowni informatycznej, który przygotował dla swoich kolegów i koleżanek humor kabaretowy.
    30 listopada br. był również dniem pożegnania naszych uczestniczek: Basi, Ani, Iwonki oraz Izy, w związku z zakończeniem procesu terapeutycznego na WTZ.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Warsztaty plastyczne - "Monotypia"

    27 listopada br. w ramach współpracy z młodzieżą i nauczycielami Gimnazjum w Oleśnie zostały zorganizowane dla naszych podopiecznych warsztaty plastyczne, których celem była nauka wykonywania prac plastycznych w technice graficznej - monotypii.
    Zajęcia prowadzone były przez Panią Barbarę Gawlik i Panią Elżbietę Byszewską wraz z pomocą młodzieży gimnazjalnej.
    Monotypia to technika graficzna płaska, polegająca na wykonywaniu barwnej kompozycji wolno schnącymi farbami olejnymi lub drukarskimi na płycie metalowej lub szklanej i odciskaniu na zwilżonym papierze. Monotypia pozwala na uzyskanie tylko jednej odbitki.
    Warsztaty zaowocowały pięknymi pracami naszych uczestników. Będą one prezentowane na specjalnie zorganizowanej wystawie. Serdecznie dziękujemy młodzieży i opiekunom za przeprowadzenie tak interesujących warsztatów, które sprawiły sporo radości i frajdy naszym podopiecznym.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Zaproszenie na Kiermasz Bożonarodzeniowy

Powrót

 

Teatrzyk edukacyjny o zdrowiu

    Dnia 17 listopada br. podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w ramach zajęć terapeutycznych uczestniczyli w teatrzyku pt. "Zdrówko".
    Spektakl poruszał temat zdrowego odżywiania, rozsądnej diety i ćwiczeń - zwłaszcza na świeżym powietrzu. Aktorzy w dowcipny sposób, integrując się z publicznością, próbowali nakłonić ją do wspólnych ćwiczeń i wymyślania nowych dietetycznych potraw. Przedstawienie miało bogatą oprawę muzyczną.
    Nasi podopieczni byli bardzo zadowoleni, że po raz kolejny mogli uczestniczyć w ciekawym teatrzyku z morałem.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Zmarła Pani Stanisława Jastrząb - Współzałożyciel i Wiceprezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń"

    Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 16 listopada br. zmarła Ś.P. Pani Stanisława Jastrząb, emerytowana Nauczycielka języka polskiego, Współzałożyciel i wieloletnia Wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" w Dąbrowie Tarnowskiej.
    W imieniu Kierownictwa, Pracowników i Podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej składamy rodzinie wyrazy współczucia z powodu odejścia Ś.P. Stanisławy Jastrząb.

Powrót

 

Święto Niepodległości

    11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu - Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.
    Dnia 12 listopada br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami udali się pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, który znajduje się w Parku Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej. Nasi podopieczni zapalili znicze, by uczcić pamięć o poległych mieszkańcach Dąbrowy Tarnowskiej, walczących za naszą ojczyznę.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Spotkanie ze sztuką

    4 listopada br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami udali się do Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie, gdzie mogli podziwiać wystawę "Wybalansowałam" prezentującą obrazy Zofii Stryjeńskiej oraz nowe rysunki ilustratorki Agaty Endo Nowickiej zainspirowane postacią Stryjeńskiej.
    Po obejrzeniu ekspozycji 10 osobowa grupa podopiecznych przystąpiła do warsztatów plastycznych pod kierownictwem Pani Aleksandy Kubisztal. Nasi uczestnicy za pomocą farb mieli za zadanie stworzyć reprodukcję jednego z obrazów prezentowanych na wystawie zatytułowanego "Dziewczyna z wrzecionem". Efekty ich pracy można zobaczyć w galerii zdjęć prezentowanej poniżej.
    Natomiast pozostali uczestnicy podczas trwania warsztatów plastycznych udali się na krajoznawczy spacer po Parku Strzeleckim, podziwiając barwy i obrazy jesieni. Jedną z lepszych atrakcji dla naszych podopiecznych było karmienie kaczek i gołębi w malowniczej scenerii przy Mauzoleum Bema.
    Tego typu wyjazdy są dla uczestników WTZ okazją do integracji społecznej poza granicami własnego podwórka, a także możliwością obcowania z kulturą.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Zaduszki

    W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII wieku, a z końcem XV wieku była znana w całym kraju. W 1915 roku papież Benedykt XV, na prośbę opata benedyktynów zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawić trzy msze: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji papieża. W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy się w mszach, modląc się w intencji zmarłych. Tego dnia istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach zmarłych oraz składania kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób mających być symbolem pamięci o tychże zmarłych.
    Dnia 2 listopada uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami udali się na cmentarz parafialny i wojskowy uczcić pamięć o bliskich zmarłych i żołnierzach poległych w I i II wojnie światowej, zapalając na ich grobach znicze.
    Był to dla nas czas do zadumy i refleksji nad własnym życiem oraz modlitwy.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

"Rady nie od parady, czyli ABC dobrego wychowania"

    26 października br. w ramach zajęć terapeutycznych dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej wystąpili aktorzy z krakowskiego Teatru Maska ze sztuką pt. "Rady nie od parady, czyli ABC dobrego wychowania".
    Spektakl opierał się na wierszach z morałem przybliżającym naszym podopiecznym właściwe zasady zachowania, m.in.szacunek dla starszych oraz kobiet, zasady savoir vivru przy stole, jak również konieczność używania słów: proszę, dziękuję, przepraszam itp. Aktorzy aktywizowali zgromadzoną publiczności do wspólnej zabawy i śpiewu.
    Przedstawienie bardzo podobało się uczestnikom, co potwierdziły długie i gromkie brawa na koniec występu.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Wizyta księdza Dariusza na WTZ

     Dnia 21 października br. podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej odwiedził Kapelan Osób Niepełnosprawnych - Ks. Dariusz Grochola. Celem wizyty była integracja z uczestnikami WTZ oraz zapoznanie z działalnością i osiągnięciami naszej placówki.
    Ks. Dariusz jest absolwentem Wydziału Teologicznego w Tarnowie, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Sześcioletnie studia ukończył w 2002 roku, obroną pracy magisterskiej z zakresu psychologii. Jako student pracował okresowo we Włoszech i na Sycylii. Po studiach wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, gdzie po czterech latach formacji przyjął święcenia kapłańskie w 2006 roku. W tym samym roku obronił pracę licencjacką (I stopień studiów doktoranckich). Jako wikariusz pracował przez trzy lata w parafii św. Józefa w Starej Wsi k/ Limanowej, następnie cztery lata w parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu a od września 2013 roku jest wikariuszem w parafii M.B.Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, a także pełni funkcję Kapelana Osób Niepełnosprawnych.
    Podczas spotkania zaprezentowaliśmy nasze osiągnięcia sportowe, plastyczne, muzyczne oraz czytelnicze, a także zaprezentowała się kapela ludowa "Dąbrówka" w składzie: Basia, Ewa i Dariusz. Ponadto nasze spotkania z księdzem Dariuszem odbywają się w każdy pierwszy piątek miesiąca, podczas mszy świętej, gdzie głosi słowo boże dla podopiecznych WTZ oraz ŚDS z Oleśnicy.
    W ramach podziękowań Kierownik WTZ Ryszard Micek podarował księdzu Dariuszowi ikonę wykonaną w ramach zajęć terapeutycznych w pracowni plastycznej. Na koniec przystąpiliśmy do wspólnej modlitwy a ksiądz Dariusz udzielił nam błogosławieństwa.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Udział WTZ w XVI Małopolskim Turnieju Tenisa Stołowego

    19 października br. uczestnicy WTZ i jednocześnie zawodnicy Sekcji Olimpiad Specjalnych WTZ "Sokół": Edyta, Mariusz, Marcin oraz Wojtek wraz z opiekunami udali się do Krakowa na XVI Małopolski Turniej Tenisa Stołowego. Organizatorem imprezy był oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych Polska-Małopolskie. Turniej odbywał się na Hali Klubu Sportowego "Bronowianka" -Kraków, a brało w nim udział 20 reprezentacji z całej Małopolski, m.in. z Krakowa, Nowego Sącza, Oświęcimia, Tarnowa, Bochni, Brzeska oraz Dąbrowy Tarnowskiej.
    Głównym celem imprezy była popularyzacja tenisa stołowego, jako dyscypliny sportowej dla osób z upośledzeniem umysłowym, zrzeszonych w sekcjach Olimpiad Specjalnych, oraz podsumowanie efektów szkolenia uzyskanych w czasie treningów i zajęć.
    Zawody odbywały się w dwóch konkurencjach: gra pojedyncza oraz IKS. Zawodnicy mogli startować w 5 kategoriach wiekowych: 8-11lat, 12-15lat, 16-21lat, 22-29lat oraz powyżej 30 roku życia. Nasi zawodnicy zdobyli kolejno: Edyta - I miejsce, Mariusz - I miejsce, Marcin - IV miejsce i Wojtek - IV miejsce.
    Dziękujemy naszym podopiecznym za godne reprezentowanie WTZ oraz odniesione sukcesy zwłaszcza, że w takich zawodach uczestniczyli po raz pierwszy.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

V Ogólnopolski Mityng Pływacki Osób z Niepełną Sprawnością

    16 października br. na basenie PWSZ w Tarnowie odbył się V Ogólnopolski Mityng Pływacki Osób z Niepełną Sprawnością. Organizatorem imprezy byli: Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II.
    Nasze warsztaty reprezentowali: Marcin, Mariusz, Damian oraz Wojtek.Celem mityngu było propagowanie aktywnego stylu życia, w tym pływania, jako doskonałej formy terapii i rekreacji oraz prezentacja umiejętności osób z niepełną sprawnością intelektualną wśród ogółu społeczeństwa. Znaczenie aktywności sportowej w procesie rehabilitacji medycznej zostało już dawno docenione i aktualnie, coraz częściej uwypukla się wpływ aktywności sportowej na inne aspekty życia, głównie psychiczne i społeczne. Uważa się, że uczestnictwo w sporcie i rekreacji ułatwia psychiczną adaptację do życia, redukując przejawy depresji i poprawiając wizerunek samego siebie. Satysfakcja z własnej aktywności rekreacyjnej jest jednym z czynników warunkujących satysfakcję życiową, a uczestnictwo w aktywności sportowej przyczyniać się może do poprawy globalnej, jakości życia. Regularny udział w sporcie i rekreacji może przynieść znaczące korzyści w zakresie integracji społecznej, stwarzając okazję do tworzenia nowych przyjaźni, wymiany doświadczeń, rozwijając sieć wsparcia społecznego i redukując poczucie bycia gorszym.
    Uczestnicy zawodów zmierzyli się w 5 kategoriach. W kategorii styl dowolny na 25m Marcin zdobył I miejsce, natomiast Mariusz IV. W kategorii styl dowolny na 50m również Marcin zdobył I miejsce. W kategorii styl dowolny z deską na 25m Wojtek zdobył IV miejsce, a Damian V.
    Jesteśmy dumni z naszej reprezentacji i życzymy im dalszych sukcesów i wytrwałości.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Dzień z baśnią na WTZ

    13 października br. w ramach realizacji projektu "Mieć wyobraźnię miłosierdzia" uczniowie z Gimnazjum im. Kard. St. Wyszyńskiego w Oleśnie wraz z opiekunami Panią Barbarą Gawlik i Panią Elżbietą Byszewską odwiedzili Warsztaty Terapii Zajęciowej z przygotowanym programem artystycznym.
    Nasi podopieczni mieli okazję przenieść się w baśniowy świat Kopciuszka, który przedstawili im przybyli goście. "Kopciuszek" to przepiękna i wzruszająca opowieść o dorastaniu i osiąganiu samodzielności przez dziewczynkę, która z szarej myszki przemienia się w królewnę. Choć nie jest to łatwe doświadczenie, warto jednak pamiętać, że prowadzi ku wyzwoleniu. Kopciuszek nie czuł się dobrze w domu, w którym był traktowany jak gorsze dziecko. Dopiero moment, gdy zdecydował się pójść na bal bez zgody macochy, stał się dla niego przełomowy. Dzięki temu przekonał się wreszcie, że to nie rodzina stanowi o jego prawdziwej wartości, lecz to, co reprezentuje własną osobą.
    Oprócz interesującej prezentacji baśni, na naszych uczestników czekało zadanie niespodzianka związane z prezentowaną tematyką. Kasia i Edyta musiały wczuć się w role Kopciuszka i oddzielić ziarno grochu od ziaren fasoli oraz kasztany od żołędzi. Dla wszystkich podopiecznych uczniowie Gimnazjum przynieśli odrobinę słodkości.
    Jesteśmy bardzo zadowoleni z wieloletniej współpracy i integracji młodzieży z Gimnazjum w Oleśnie z uczestnikami WTZ.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Poznajemy kompetencje Samorządu Powiatu Dąbrowskiego

    Dnia 8 października br. grupa Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami odpowiedzieli na zaproszenie Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego i udali się do Starostwa w celu zapoznania się ze strukturą organizacyjną oraz kompetencjami Samorządu Powiatu Dąbrowskiego.
    Spotkanie odbyło się w sali audytoryjnej, gdzie przywitał nas Pan Starosta Tadeusz Kwiatkowski i jego zastępca Pan Marek Kopia. Podopieczni z zaciekawieniem wysłuchali wykładu na temat funkcjonowania Urzędu Starostwa oraz obejrzeli prezentację multimedialną promującą walory gospodarcze i kulturowe Powiatu Dąbrowskiego. Nasi uczestnicy mogli również zadać parę pytań, na które otrzymali rzeczowe i merytoryczne odpowiedzi Wicestarosty dąbrowskiego Pana Marka Kopii.
    Na koniec spotkania podopieczni WTZ otrzymali pamiątkowe foldery o Powiecie Dąbrowskim, pocztówki prezentujące skarby Powiśla oraz długopisy. W ramach naszego podziękowania Kierownik WTZ Pan Ryszard Micek przekazał na ręce Starosty Pana Tadeusza Kwiatkowskiego ikonę wykonaną w ramach zajęć terapeutycznych.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Udział WTZ w Projekcie Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego

    Dnia 29 września br. społeczność Warsztatów Terapii Zajęciowej uczestniczyła w Konkursie Czytania zorganizowanym przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego pod patronatem Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego. Konkurs odbył się Centrum Polonii w Brniu.
    W konkursie brali udział podopieczni z Niepublicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Kupieninie, Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Kupieninie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej.
    Naszą placówkę reprezentowało 12 osób, w tym jeden duet. Jury doceniło udział wszystkich podopiecznych biorących udział w konkursie, a laureatami zostali: I miejsce - Grzegorz Mazur, podopieczny Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej, II miejsce - Adam Gardulski, podopieczny Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy, III miejsce - Beata Drożdż i Dominik Pawelec, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej. Wyróżnienia otrzymali: Gabriela Zawada, Krzysztof Wybraniec, Wojciech Lustofin - wychowankowie Niepublicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Kupieninie. Każda osoba biorąca udział w konkursie otrzymała dyplom i nagrodę.
    Ponadto dla wszystkich gości przygotowano poczęstunek oraz gry i zabawy z Wodzirejami z grupy "Imprateam". Uczestnikom konkursu składamy serdeczne gratulacje oraz życzymy dalszych sukcesów.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Powitanie jesieni w Radłowie

    Jesień astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 23 września a 22 grudnia. Podczas jesieni astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa.
    24 września br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami udali się na wycieczkę krajoznawczą w poszukiwaniu pierwszych znaków jesieni do Radłowa.
    W czasie spaceru dookoła radłowskiego zalewu podopieczni WTZ mieli okazję obserwowania ptactwa wodnego, niektórzy znaleźli różne okazy grzybów, spacer był także okazją zobaczenia z bliska jak pracuje miejscowa żwirownia. W ramach zajęć terapeutycznych z zakresu plastyki uczestnicy malowali jesienny pejzaż na świeżym powietrzu. Nie zabrakło również zajęć rehabilitacyjno-ruchowych, m.in. gry w piłkę siatkową oraz zawodów zręcznościowych.
    Po tak emocjonującym dniu wszyscy usiedliśmy do wspólnego grillowania, za które odpowiedzialna była pracownia gospodarstwa domowego. Należy pamiętać , że zajęcia na świeżym powietrzu sprzyjają nie tylko rozwojowi ruchowemu, ale także uodparniają na różne sezonowe choroby.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Wycieczka krajoznawcza w Beskid Sądecki

    Dnia 15 września br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami udali się na wycieczkę krajoznawczo-edukacyjną na Ziemię Sądecką w ramach zajęć rehabilitacyjno-terapeutycznych.
    Pierwszym punktem naszej wycieczki był Ołtarz Papieski oraz Muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu, gdzie uczestnicy mogli przybliżyć sobie postać oraz działalność już Świętego Jana Pawła II. Następnie udaliśmy się do Muszyny, by zobaczyć Muszyńskie Ogrody Biblijne. Są one dziełem najnowszym (czwartym w Polsce) i największym tego typu ogrodem w całym kraju. Powierzchnia ogrodów (około 1,3ha) została podzielona na pięć części: Ogród Historii Zbawienia, Ogród Krajobrazów Biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród dla Zakochanych.
    Kolejnym elementem wycieczki był spacer po Krynicy Zdrój Bulwarami Dietla, degustacja wód mineralnych w Pijalni Głównej oraz podziwianie zabudowy krynickiej, m.in. pomnik Mickiewicza, fontanny, drewniane budynki oraz kramy z pamiątkami. Zwieńczeniem podróży było zwiedzanie Muzeum Pszczelarstwa oraz Zagrody Bartnika w Kamiennej. Tam nasi podopieczni dowiedzieli się cennych informacji na temat życia i hodowli pszczół oraz trudnej pracy pszczelarza.
    Z wycieczki wszyscy wróciliśmy szczęśliwi z nowymi wspomnieniami oraz doświadczeniami.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Dożynki Powiatowe 2015

    30 sierpnia br. w Szczucinie w ramach Święta Powiśla Dąbrowskiego odbyły się Dożynki Powiatowe oraz Targi Gospodarcze. W odpowiedzi na zaproszenie Starosty Dąbrowskiego, Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszaniu "Pomocna Dłoń" w Dąbrowie Tarnowskiej przygotowały stoisko dożynkowe, na którym zaprezentowano prace naszych podopiecznych wykonane w pracowni plastycznej oraz techniczno - rolniczej. Były to m.in. malowane obrazy (akwarele, pastele, olejne na szkle), wyroby wycinane z drewna: koguciki, kaczuszki oraz pary krakowskie. Uczestnicy pracowni gospodarstwa domowego przygotowali tradycyjne wypieki: ciasto drożdżowe, chleb wieloziarnisty, oraz ręcznie malowane ciasteczka "Dąbrowiaczki".
    Oprawę muzyczną stoiska zapewniła kapela ludowa WTZ - "Dąbrówka". Odwiedzający stoisko WTZ goście dożynkowi oprócz degustacji mogli otrzymać nowy folder - informator WTZ i zakupić prace wykonane przez naszych podopiecznych. Stoisko WTZ cieszyło się dużym zainteresowaniem gości dożynkowych, odwiedzili nas m.in.: Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Barbara Pobiegło, Wicestarosta Marek Kopia, Burmistrz Miasta i Gminy Szczucin Andrzej Gorzkowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej Jacek Sarat, Wójt Gminy Bolesław Kazimierz Olearczyk, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec, Dyrektor ZSP Nr 2 Jan Kilian, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej Stanisław Początek, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Bogusława Molak oraz radni gminni i powiatu dąbrowskiego, jak również goście dożynkowi.
    Dożynki rozpoczęły się Mszą Świętą - dziękczynną za tegoroczne plony oraz w intencji rolników i wszystkich mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego. W tym roku imprezę uświetniło wręczenie medali "Zasłużonych dla rolnictwa" nadanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz "Odznak Honorowych za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki RP" nadanych przez Ministra Gospodarki, jak również "Medali Pro Publico Bono" za działalność na rzecz polityki społecznej, nadanych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Odznaczenie w tej kategorii z rąk Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza otrzymał m.in. Kierownik WTZ Pan Ryszard Micek. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Zajęcia plastyczne w BWA

    18 sierpnia br. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami oraz Kierownikiem Ryszardem Mickiem udali się na kolejne zajęcia rehabilitacyjno-terapeutyczne w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie.
    W trakcie wizyty mieli okazję zwiedzić zbiorową wystawę zat. "Łysogórski eksperyment. Ceramika artystyczna dla architektury", a także wziąć udział w warsztatach artystycznych pod kierunkiem Pani Aleksandry Kubisztal. Wystawa jest szeroką prezentacją fenomenu ceramiki architektonicznej tworzonej w małopolskiej wsi Łysa Góra, gdzie działała Spółdzielnia "Kamionka" założona w 1947 roku.
    Inspiracją do tematu warsztatów była prezentowana ekspozycja w galerii BWA. Nasi uczestnicy wykonywali ornamenty z plasteliny na szkle oraz na papierowych talerzykach.
    Zajęcia po raz kolejny zaowocowały doskonałymi pracami podopiecznych WTZ i przyczyniły się do wzmocnienia współpracy miedzy tarnowskim Biurem Wystaw Artystycznych a dąbrowskimi Warsztatami Terapii Zajęciowej.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Zakończnie roku terapeutyczno-rehabilitacyjnego 2014/15

     30 czerwca br. na Warsztatach Terapii Zajęciowej odbyło się uroczyste zakończenie roku terapeutyczno-rehabilitacyjnego 2014/15. Uczestnicy WTZ otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz nagrody książkowe za osiągnięcia artystyczne, plastyczne, sportowe, jak również za wkład pracy na rzecz Warsztatów. Do podziękowań oprócz Pana Kierownika Ryszarda Micka włączyli się członkowie Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń": Prezes Pan Krzysztof Kaczmarski, Wiceprezes Pani Stanisława Jastrząb, Skarbnik Pani Halina Sarat oraz Członek Zarządu Pani Beata Partyńska.
     Naszym podopiecznym życzymy dużo odpoczynku, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji w gronie najblizszych.
    Kierownictwo oraz Opiekunowie WTZ.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

I Międzypowiatowy Konkurs Pięknego Czytania

     23 czerwca br. Powiatowa Biblioteka Publiczna, Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" przy współudziale Centrum Polonii w Brniu zorganizowali I Międzypowiatowy Konkurs Pięknego Czytania pod hasłem "Niezwykła moc zwykłego czytania", który odbył się pod patronatem Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego.
    Do konkursu przystąpiło 22 uczestników z 6 placówek: WTZ przy SOSW w Tarnowie, WTZ im. Jana Pawła II w Tarnowie, ŚDS w Lisiej Górze, ŚDS w Oleśnicy, WTZ z Zawady Uszewskiej pow. Brzesko oraz WTZ z Dąbrowy Tarnowskiej. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz twórcza interpretacja czytanego tekstu.
    Licznie zgromadzona publiczność bardzo ciepło przyjęła prezentację wszystkich uczestników konkursu. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" na czele z Prezesem Krzysztofem Kaczmarskim oraz kierowników poszczególnych placówek. Jury konkursu pod przewodnictwem Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej Pani Ewy Drzazga przyznało: I miejsce ex aequo dla: Janusza Widlaka-WTZ Zawada Uszewska, Grzegorza Mazura-WTZ Dąbrowa T. i Haliny Broniszewskiej-WTZ przy SOSW Tarnów. II miejsce ex aequo dla: Lilli Sendor-WTZ Zawada Uszewska, Anity Gadeckiej-WTZ SOSW Tarnów i Beacie Drożdż-WTZ Dąbrowa T. III miejsce ex aequo dla: Ewy Nytko-ŚDS Lisia Góra, Grzegorza Wróblewskiego-WTZ Dąbrowa T. i Agnieszce Żylskiej-WTZ przy SOSW Tarnów.
    Pozostali Uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia i nagrody książkowe. Gratulujemy wszystkim laureatom.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Wycieczka krajoznawcza do Ciężkowic

    19 czerwca br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami oraz Kierownikiem Panem Ryszardem Mickiem udali się na wycieczkę krajoznawczą do Ciężkowic w ramach zajęć rehabilitacyjno-terapeutycznych. Przewodnikiem wyprawy był Pan Stanisław Zieliński z Biura Podróży Światowid z Tarnowa.
    Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej oraz mieszczących się obok Muzeum Misyjnego Redemptorystów, Muzeum Etnograficznego oraz Muzeum Sanktuaryjnego.
    Kolejnym miejscem, które odwiedzili nasi uczestnicy było Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków, istniejące dzięki pracy i pasji swoich patronów. Na dorobek kolekcjonerski Państwa Tomków składają się dziesiątki trofeów łowieckich gromadzonych od wczesnych lat młodości, pół tysiąca owadów oraz około dwustu gatunków ptaków. Ponadto w Muzeum można zobaczyć jaskinię nietoperza w postaci makiety o długości prawie 6 metrów. Odtworzono w niej szatę naciekową i umieszczono różne gatunki tych ssaków. Z bogatej kolekcji okazów owadów i ptaków wyróżniają się przede wszystkim papugi, barwne motyle, okazały turkuć podjadek i unikatowa sroka - albinos. Podczas muzealnej wycieczki patrzyliśmy uważnie pod nogi, gdyż szklana podłoga to w rzeczywistości interaktywna łąka z odtworzonymi typowymi dla Pogórza siedliskami roślin, gadów i płazów w postaci modeli plastycznych.
    Ostatnim etapem naszej podróży było podziwianie pięknych widoków w "Skamieniałym Miasteczku" mieszczącym się w Ciężkowicko-Rożnowskim Parku Krajobrazowym.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

"Niezwykła moc zwykłego czytania"

Powrót

 

Udział WTZ w Rodzinnym Pikniku Integracyjnym

    7 czerwca 2015 roku na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się kolejny Rodzinny Piknik Integracyjny Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" organizowany wspólnie z Dąbrowskim Domem Kultury pod patronatem Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego oraz Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofa Kaczmarskiego.
    Otwarcia Festynu dokonali Prezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" Krzysztof Kaczmarski, Kierownik WTZ Ryszard Micek oraz Dyrektor DDK Paweł Chojnowski, witając wszystkich przybyłych gości oraz dzieci i młodzież niepełnosprawną, ich rodziców i opiekunów, władze Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" oraz licznie przybyłych mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej i Powiatu. Swoją obecnością na Pikniku zaszczycili także: Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, Wicestarosta Marek Kopia, Zastępca dyr. PCPR Maria Smolicha, Dyrektor ZSP Nr 2 Jan Kilian, oraz Zastępca dyr. Powiatowego Urzędu Pracy Mariola Kobos.
    Na gości festynu czekało wiele atrakcji i niespodzianek m. in. animacje dla rodzin przygotowane przez "Grupę Imprateam", Wesołe Miasteczko, a w nim trampoliny, zamek dmuchany, zjeżdżalnie, a także pokazy ratownictwa medycznego oraz strażackie, grill i stoiska z lodami. Warsztaty Terapii Zajęciowej przygotowały, oprócz występu duetu wokalno-muzycznego Basi i Marcina oraz zespołu muzycznego "Golden Boys", degustację chleba ze smalcem, ciast drożdżowych, konkurs plastyczny z nagrodami "Nasze marzenia" oraz kiermasz prac uczestników wykonanych w ramach zajęć terapeutycznych. Również dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska prezentowane przez Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy, a także stoiska z wypiekami ciasta domowego, pieczonego przez rodziców dzieci niepełnosprawnych. Uczestnicy festynu mieli okazję wziąć udział w Loterii Fantowej, przygotowanej przez członków Zarządu Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń": P. Stanisławę Jastrząb, P. Halinę Sarat, P. Beatę Partyńską, P. Małgorzatę Słupek oraz rodziców. W część artystyczną pikniku włączyły się także inne placówki. Na scenie wystąpili: uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1, zespoły taneczne z Dąbrowskiego Domu Kultury, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w spektaklu "Romeo i Julia", jak również kapela podwórkowa "Wiarusy" z DDK. Organizatorzy festynu przygotowali także miłą niespodziankę dla dzieci - malowanie twarzy na stoisku WTZ. Ponadto atrakcją dla dzieci i dorosłych był przejazd harleyowców z "Grupy Motocyklowej Powiśle". Dopełnieniem atrakcji dla gości festynu było losowanie głównych nagród loterii fantowej: dwóch rowerów, aparatu cyfrowego, rolek oraz okazałej maskotki psa, których fundatorami byli: P. Krzysztof Kaczmarski, P. Stanisław Ryczek, P. Jacek Sarat oraz P. Stanisław Nowak.
    Dochód z Integracyjnego Festynu Rodzinnego w całości przekazany zostanie przez organizatorów na cele rehabilitacyjne osób niepełnosprawnych. Dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły finansowo Rodzinny Piknik Integracyjny. Patronat medialny objęli tygodnik "Miasto i ludzie" oraz e-kurierdabrowski.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Zaproszenie na Rodzinny Piknik Integracyjny


Powiększ

Powrót

 

Uczestnicy WTZ w Tarnowskim Teatrze

    Dnia 2 czerwca br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami oraz Kierownikiem Panem Ryszardem Mickiem udali się do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na sztukę pt. "Gdzie jest Babcia?" autorstwa Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej.
    "Gdzie jest Babcia?" jest spektaklem familijnym, który w niebanalny i zabawny sposób porusza trudne tematy dorastania, odchodzenia oraz skrajnych postaw życiowych. Główny bohater sztuki Krzyś, nie mogąc pogodzić się z odejściem Babci - niczym Dante wyrusza w metafizyczną podróż, napotykając po drodze całą serię magicznych postaci: odrzucone zbuntowane zabawki, dzieci, które nie chcą dorosnąć i krainę zapomnianych mitycznych stworzeń. Krzysiowi podczas jego podróży towarzyszy wierny Komandos - zabawka, którą dostał od Babci, oraz głos sumienia - Stróż, który bacznie pilotuje podróż chłopca przez życie. Dodatkowym atutem spektaklu jest muzyka, grana na żywo.
    Ponadto uczestnicy WTZ mieli okazję zobaczyć tematyczną wystawę związaną ze światem bajek, a wykonaną przez dzieci z tarnowskich szkół. Warto również zaznaczyć, że teatr ma funkcje terapeutyczno-wychowawcze: uruchamia wyobraźnię, zaspokaja potrzebę twórczego działania, podnosi poczucie własnej wartości, umożliwia odreagowanie trudnych emocji, a także przyczynia się do procesu socjalizacji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Międzynarodowa Spartakiada w Tarnowie

    Dnia 25 maja br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z Kierownikiem Ryszardem Mickiem wzięli udział w XI Międzynarodowej Spartakiadzie Młodzieży Niepełnosprawnej "Europa bez barier 2015", w której uczestniczyły reprezentacje z Polski, Węgier, Ukrainy, Białorusi i Słowacji.
    Do spartakiady przystąpiło około 200 osób . Patronat honorowy nad imprezą objęli Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela oraz Komendant Główny OHP Marian Najdychor, natomiast patronat medialny: Radio RDN Małopolska, Telewizja IMAV.TV i Galicyjski Tygodnik Informacyjny TEMI.
    Uczestnicy rywalizowali ze sobą w następujących dyscyplinach sportowych: rzut obręczą na pachołek, rzut piłką do kosza, hokej, rzut piłką do celu, rzut woreczkiem do celu, zabawa chustą rehabilitacyjną, jak również slalom na deskorolce. Nasza reprezentacja w składzie: Wojtek, Basia, Edyta, Ewa, Mateusz, Kasia, Jarek, Mariusz, Marcin i Dominik, przywiozła ze sobą wspaniały puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe, ale także wiele niezapomnianych wrażeń sportowych.
    Oficjalne zakończenie Spartakiady odbyło się 27 maja br., gdzie organizatorzy wręczyli wszystkim reprezentacjom dyplomy oraz nagrody. Uświetnieniem imprezy były występy artystyczne wokalistów i muzyków Państwowej Szkoły Muzycznej w Tarnowie oraz zespołów tanecznych w tym również dwa zespoły taneczne Dąbrowskiego Domu Kultury.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Sukces muzyczny WTZ

    Dnia 19 maja br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z Kierownikiem Panem Ryszardem Mickiem oraz opiekunem pracowni muzycznej Panem Leszkiem Krzemińskim uczestniczyli w VIII Małopolskim Konkursie Wokalno - Instrumentalnym Lisia Góra 2015.
    Celem konkursu jest integracja środowiska osób niepełnosprawnych, upowszechnianie dorobku artystycznego, metod terapii opartych na muzyce i ruchu, wymiana doświadczeń między zespołami, a przede wszystkim kształtowanie i umacnianie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych.
    W konkursie brali udział m.in. : WTZ Wola Rzędzińska, ŚDS Brzesko, ŚDS Bochnia, ŚDS Proszowice, ŚDS Oświęcim, ŚDS Ryglice, WTZ Tarnów. W sumie wystapiło 19 zespołów i wokalistów. Przegląd miał charakter konkursowy, dlatego też wszystkie występy oceniało profesjonalne jury w składzie: dr Alicja Płonka i mgr Teresa Wójtarowicz.
    Nasze warsztaty były reprezentowane przez duet: Basia i Marcin oraz zespół wokalno-instrumentaly "Golden Boys" w składzie: Mateusz, Darek, Paweł oraz Leszek Krzemiński i zdobyły główną nagrodę I miejsce: puchar, dyplom, list gratulacyjny od Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz nagrodę rzeczową w postaci radioodtwarzacza marki Philips. Serdecznie gratulujemy sukcesu.
    Więcej informacji na temat konkursu można przeczytać na łamach Tygodnika Miasto i Ludzie, Gazety Krakowskiej oraz poniżej podanych stronach internetowych.
    Niezależny Serwis Informacyjny KADR
    Małopolska Telewizja IMAV

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Inauguracja sezonu hipoterapii

    18 maja 2015 roku uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" wraz z opiekunami oraz Kierownikiem Panem Ryszardem Mickiem, uczestniczyli w zajęciach w Stadninie Bandos Ranch - Western Riding w Narożnikach koło Radgoszczy. Ośrodek jest położony w pięknym, mało zamieszkanym, zielonym terenie nad samym zalewem wodnym, gdzie w sezonie letnim organizowane jest wiele ciekawych imprez i zabaw zarówno w amfiteatrze jak i na plaży.
    Funkcje terapeutyczne i rehabilitacyjne ma w hipoterapii nie tylko sama jazda konna, ale też sam kontakt ze zwierzęciem, powodujący wyciszenie i obniżenie pobudliwości nerwowej, a także przełamywanie lęku i oporów przed kontaktem z otoczeniem społecznym oraz zwiększenie motywacji do pracy nad pokonywaniem swojej choroby.
    Dodatkową atrakcją dla wszystkich naszych podopiecznych był grill przygotowany przez pracownię gospodarstwa domowego, a także występy podopiecznych z pracowni muzycznej.
    Wszyscy miło spędziliśmy czas, ciesząc się z możliwości obcowania z naturą, podziwiając pejzaż okolicznych łąk, lasów, oraz zalewu, spacerując po piaszczystej plaży.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Wiosenny spacer w Wierzchosławicach

    12 maja 2015 roku uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami i Kierownikiem Panem Ryszardem Mickiem udali się na relaksacyjny spacer ścieżką przyrodniczo-leśną w Wierzchosławicach.
    Ścieżka liczy ok. 3 km długości. W czasie spaceru można się zatrzymać i odpocząć w specjalnie przygotowanych do tego miejscach przystankach, gdzie oprócz ławek znajdują się specjalne tablice informacyjne dotyczące zwierząt, owadów leśnych, ryb i ptaków związanych z ekosystemami wodnymi. Trasa ścieżki prowadzi również przez tereny wodne - stawy Wierzchosławickie, w których hoduje się najsmaczniejszego w regionie Karpia Wierzchosławickiego oraz gdzie turyści mogą podziwiać rewelacyjne krajobrazy - szczególnie w okresie letnim i jesiennym.
    Po relaksacyjnym spacerze wszyscy posililiśmy się pyszną kiełbaską z grilla przygotowaną przez uczestników z pracowni gospodarstwa domowego. Również wspólny czas umilili nam uczestnicy z pracowni muzycznej, którzy ochoczo grali i śpiewali.
    Wyjazd do Wierzchosławic był dla uczestników WTZ lekcją przyrody, a także okazją do rehabilitacji ruchowej i rekreacji.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych

    4 maja br. rozpoczęły się Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych i zostały zainaugurowane uroczystą mszą świętą w Tarnowskiej Katedrze oraz Marszem Godności, w którym wzięli udział niepełnosprawni z całego subregionu tarnowskiego, w tym podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej. Ponadto na scenie na Rynku Głównym Tarnowa wystąpił, nasz zespół wokalno - instrumentalny Golden Boys, w skład którego wchodzą uczestnicy pracowni muzycznej WTZ.
    Następnego dnia we wtorek 5 maja br. podopieczni WTZ wzięli udział w Międzywarsztatowym Turnieju Tenisa Stołowego organizowanym przez Warsztaty Terapii Zajęciowej z Zawady Uszewskiej. Zawody odbyły się w Hali Sportowej przy Publicznym Gimnazjum w Uszwi i rozgrywane były w dwóch kategoriach: WTZ, ŚDS - dziewczęta i chłopcy. Nasze Warsztaty reprezentowali: Natalia, Edyta, Mariusz i Wojtek wraz z opiekunami Kierownikiem WTZ Panem Ryszardem Mickiem oraz rehabilitantem Panią Ewelina Pelc. Natalia zdobyła 2 miejsce.
    Natomiast 6 maja 2015 roku był Dniem Otwartym na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej, podczas którego uczestnicy imprezy mieli okazję zobaczyć wystawę prac plastycznych, wykonanych w ramach zajęć terapeutycznych, prezentację multimedialną "Przekrój działalności WTZ za rok 2014", a także posłuchać koncertu muzycznego zespołu wokalno-instrumentalnego "Golden Boys" , w skład którego wchodzą: Darek, Mateusz, Paweł i Grzegorz - uczestnicy pracowni muzycznej Warsztatów. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas w Dniach Otwartych WTZ i zapoznali się z naszą działalnością oraz osiągnięciami.
    Imprezą kończącą obchody Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych w naszym powiecie był III Powiatowy Piknik Integracyjny zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej na terenie obiektu Centrum Polonii w Brniu. W pikniku oprócz przedstawicieli lokalnych władz uczestniczyli również przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na terenie Powiatu Dąbrowskiego w tym członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" w Dąbrowie Tarnowskiej. Uczestnicy spotkania w Brniu mogli posłuchać utworów muzycznych wykonanych przez nasz zespół wokalno - instrumentalny Golden Boys. Dla wszystkich zorganizowano wspólną zabawę z wodzirejami, pokazy puszczania baniek mydlanych oraz poczęstunek. Ponadto dla organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz jednostek, Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz Dyrektor PCPR-u Agnieszka Anioł-Głuszek wręczyli na ręce prezesów oraz kierowników specjalne podziękowania - adresy.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Zapraszamy na Dzień Otwarty WTZ

Powrót

 

IV Ogólnopolskie Zawody we Wspinaczce Osób z Niepełną Sprawnością

    14 kwietnia br. odbyły się IV Ogólnopolskie Zawody we Wspinaczce dla osób niepełnosprawnych na najlepszej w Polsce ściance wspinaczkowej w Hali Sportowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Organizatorami imprezy byli: Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji, Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie oraz Akademicki Związek Sportowy PWSZ w Tarnowie. Do udziału w zawodach zgłosiło się 86 zawodników, 66 mężczyzn oraz 20 kobiet. Zawodnicy startowali w kategoriach dla kobiet - w trzech kategoriach wiekowych oraz mężczyzn - w sześciu kategoriach wiekowych.
    Nasze Warsztaty Terapii Zajęciowej reprezentowała grupa 4 uczestników: Edyta, Marcin, Mariusz i Wojciech oraz opiekunowie: Kierownik WTZ Pan Ryszard Micek i fizjoterapeuta Pani Ewelina Pelc. Nasi zawodnicy zdobyli kolejno: Edyta - II miejsce w drugiej kategorii wiekowej 30-39lat, Wojciech - II miejsce w trzeciej kategorii wiekowej 27-29lat, Mariusz - III miejsce w czwartej kategorii wiekowej 30-34lat, oraz Marcin - IV miejsce w piątej kategorii wiekowej 35-37lat.
    Celem zawodów było propagowanie aktywnego stylu życia u osób z niepełną sprawnością intelektualną, integracja oraz zdrowa rywalizacja.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

"Piosenka jest dobra na wszystko"

    Dnia 9 kwietnia br. na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej gościli aktorzy Kieleckiego Teatru Lektury: Pani Grażyna Hajdus i Pan Marian Bodziony z programem teatralno-kabaretowym pt. "Piosenka jest dobra na wszystko".
    Uczestnicy WTZ mieli okazję wysłuchać m.in. kilku utworów z zapomnianego już trochę "Kabaretu Starszych Panów" oraz dowiedzieć się, że piosenka towarzyszy nam przez całe życie, uspokaja, pobudza do myślenia, dopinguje, przypomina dawne czasy, kojarzy się z miłością, dzieciństwem, sukcesem czy porażką.
    Nasi podopieczni z uśmiechem i entuzjazmem uczestniczyli w niecodziennej formie zajęć terapeutycznych.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Dziękujemy za pamięć i życzenia

Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy o nas pamiętają i dali temu wyraz w formie przesłanych Życzeń Wielkanocnych dla Uczestników oraz Pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" w Dąbrowie Tarnowskiej.

  • Staroście Dąbrowskiemu - mgr Tadeuszowi Kwiatkowskiemu, Wicestaroscie - mgr Markowi Kopia oraz Przewodniczącemu Rady Powiatu Dąbrowskiego - mgr Barbarze Pobiegło,
  • Burmistrzowi Gminy Dąbrowa Tarnowska - mgr Krzysztofowi Kaczmarskiemu oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej - Jackowi Saratowi oraz Pracownikom Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej,
  • Wójtowi Gminy Radgoszcz - mgr inż. Markowi Lupie oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Radgoszcz - Janowi Zuziakowi,
  • Wójtowi Gminy Gręboszów - mgr Krystynie Świątek oraz Przewodniczącemu Rady Gminy - Franciszkowi Dymonowi,
  • Wójtowi Gminy Mędrzechów - Krzysztofowi Korzec wraz z Pracownikami Urzędu Gminy oraz Przewodniczącemu Rady Gminy - Czesławowi Szarkowskiemu wraz z Radą Gminy
  • Naczelnikowi Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia - mgr Marioli Smolorz
  • Prezesowi Zarządu Fundacji REPI - Tomaszowi Wardzała,
  • Dyrektorowi Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej - mgr inż. Stanisławowi Początkowi,
  • Dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej - mgr inż. Janowi Kilianowi,
  • Dyrektorowi Szkoły Podstawowej Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej - mgr Andrzejowi Milewskiemu,
  • Dyrektorowi oraz Pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej,
  • Dyrektorowi Dąbrowskiego Domu Kultury - mgr Pawłowi Chojnowskiemu,
  • Dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej - Jadwidze Kusior,
  • Dyrektorowi Hospicjum i Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej - mgr Urszuli Mróz,
  • Dyrektorowi Wspólnoty Ośrodka w Jadownikach Mokrych - ks. Markowi Kogutowi,
  • Dyrektorowi Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej - mgr Bogusławie Molak,
  • Dyrektorowi PCPR - mgr Agnieszce Anioł - Głuszek wraz z Pracownikami,
  • Dyrektorowi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej - Marianowi Piech,
  • Dyrektorowi Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci Niepełnosprawnych w Dąbrowie Tarnowskiej z Siedzibą w Szarwarku,
  • Kierownikowi Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy - mgr Irenie Kawa,
  • Procownikom Centrum Aktywności Lokalnej w Dąbrowie Tarnowskiej,
  • Warsztatom Terapii Zajęciowej SPON "INTEGRACJA" w Połańcu,
  • Dyrekcji, Pracownikom oraz Podopiecznym DPS, ŚDS oraz WTZ Karwodrza
  • Pani Beacie Partyńskiej wraz z rodziną z Dąbrowy Tarnowskiej,
  • Państwu Budzińskim ze Szczucina.
  • Dziękujemy

    Powrót

 

Życzenia Wielkanocne

Powrót

 

Malujemy pisanki w Zalipiu

    Dnia 31.03.2015r. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami udali się do Zalipia na warsztaty plastyczne pt. "Pisanki i palmy Wielkanocne".
    Celem zajęć było zapoznanie uczestników z tradycjami zwiazanymi z okresem Wielkanocy oraz rozwijanie zdolności plastycznych. Nasi podopieczni mieli za zadanie pomalować farbami obrazki przedstawiające pisanki ze wzorem kwiatów zalipiańskich. Kolejnym zadaniem dla uczestników warsztatów było malowanie drewnianych jajek.
    Wszystkie prace wykonane podczas warsztatów w Zalipiańskim Domu Malarek uczestnicy zabrali do swoich domów. Spotkania tego typu dają możliwość poznania kultury regionalnej oraz rozwijają umiejętności plastyczne, a takze wyobraźnię.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Lekcja biblioteczna

    24 marca br. uczestnicy WTZ wraz z opiekunami udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej w celu zapoznania się z funkcjonowaniem i obsługą działu dla dorosłych.
    Podopieczni WTZ nie po raz pierwszy brali udział w tego typu spotkaniach, które mają na celu popularyzacje czytelnictwa oraz zdobywania potrzebnych informacji o otaczającym nas świecie, dostępnych w czasopismach i książkach.
    Uczestnicy mieli również możliwość zobaczenia wystawy fotograficznej ikon Walentego Wojciechowskiego. Autor prac urodził się na Podolu na Ukrainie, w rodzinie polskiej. Ukończył studia ekonomiczne i czteroletnią szkołę pisania ikon w Chmielnickim. Od kilku lat zajmuje się profesjonalnie pisaniem ikon według tradycyjnych metod i technik. Jest autorem około 120 ikon, które zdobią cerkwie prawosławne, greckokatolickie, oraz kościoły w USA, Kanadzie, Japonii, Francji, Włoszech, Polsce i Rosji.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Wolontariusze z ZSP w Szczucinie na WTZ

    24 marca br. grupa wolontariuszy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczucinie wraz z opiekunem - ks. Zbigniewem odwiedzili Warsztaty Terapii Zajęciowej. Celem wizyty było zapoznanie się z działalnością oraz historią naszej placówki.
     Kierownik Pan Ryszard Micek oprowadził przybyłych gości po terenie WTZ, przedstawił zakres działań poszczególnych pracowni oraz omówił formy prowadzonej terapii i rehabilitacji.
    Na zakończenie wizyty wolontariusze mieli możliwość usłyszeć kilka utworów w wykonaniu naszego zespołu muzyczno-wokalnego "Golden Boys" oraz otrzymali od Pana Kierownika "drzewko szczęścia" wykonane podczas zajęć terapeutycznych przez podopiecznych WTZ w pracowni techniczno-rolniczej.
    Goście ze Szczucina wyrazili także wolę zacieśnienia współpracy w ramach integracji.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Wielkanocne Kiermasze Przedświąteczne

    16 marca br. w Urzędzie Miejskim oraz 18 marca br. w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się tradycyjnie, jak co roku Wielkanocne Kiermasze Przedświąteczne, zorganizowane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń".
    W naszej ofercie znalazły się prace wykonane w ramach zajęć terapeutycznych w pracowniach technicznej i plastycznej WTZ: kartki świąteczne, stroiki, koszyczki, a także gaiki oraz drewniane figurki. Prace naszych podopiecznych cieszyły się dużym zainteresowaniem pracowników urzędów oraz petentów.
    Wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć działalność WTZ poprzez dokonanie zakupu ozdób świątecznych serdecznie dziękujemy. Środki ze sprzedaży przeznaczone zostaną na rehabilitację społeczną podopiecznych, m.in. hipoterapię, wycieczki krajoznawcze, wyjazdy do teatrów czy muzeum oraz imprezy integracyjne.
    Z racji dużego zainteresowania naszymi wyrobami organizujemy dodatkowy kiermasz, na który zapraszamy do Przychodni Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej, dnia 23 marca br. w godzinach: 10.00-13.00. Istnieje również możliwość zakupu naszych wyrobów bezpośrednio w placówce Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Wizyta w BWA

    Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie jest miejską instytucją kultury działającą w obecnym kształcie od 1996 roku. Galeria zajmuje się prezentacją sztuki współczesnej; klasyki polskiej sztuki współczesnej, najciekawszych zjawisk sztuki polskiej ostatnich lat oraz tarnowskiego środowiska artystów. Każdego roku Galeria jest organizatorem ponad 30 wystaw i zdarzeń artystycznych realizowanych zarówno we własnej siedzibie, jak i w innych miejscach w Tarnowie, galeriach w Polsce i za granicą. W oparciu o program Galerii, realizowane są zajęcia edukacyjne, przybliżające świat sztuki młodym i dorosłym widzom.
    Na zaproszenie dyrekcji BWA - Pani Ewy Łączyńskiej-Widz, 13 marca br. nasi podopieczni gościli w Biurze Wystaw Artystycznych. W trakcie wizyty mieli okazję zwiedzić zbiorową wystawę zat. "Wiosenne przesilenie", a także wziąć udział w warsztatach artystycznych pod kierunkiem Pani Aleksandry Kubisztal.
    Inspiracją do tematu warsztatów była zbliżająca się wiosna, a także prace plastyczne na wystawie w galerii BWA.
    Pierwszy kontakt naszych podopiecznych z BWA zaowocował ciekawymi pracami, które zostaną zaprezentowane w galerii oraz kolejnymi warsztatami. Dyrektor BWA Pani Ewa Łączyńska-Widz oraz Kierownik WTZ Pan Ryszard Micek ustalili również szczegóły, dotyczące organizacji pleneru artystycznego w Parku Strzeleckim w Tarnowie.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Zaproszenie na Kiermasz Wielkanocny WTZ

Powrót

 

Dzień Kobiet na WTZ

    Dzień 9 marca br. był dla wszystkich Pań bardzo radosny, a to za sprawą niespodzianek przygotowanych z okazji Dnia Kobiet. Najpierw Pan Kierownik Ryszard Micek wraz z pracownikami wręczyli kwiaty wszystkim Paniom pracującym na WTZ, składając przy tym najszczersze życzenia.
    Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez Pana Leszka Krzemińskiego - instruktora pracowni muzycznej. Podopieczni zaprezentowali wiersze napisane samodzielnie podczas zajęć terapeutycznych, a także wykonali kilka utworów muzycznych przygotowanych specjalnie na te okazję.
    Wszystkim Paniom w Dniu ich święta, ale także przez cały rok życzymy wszelkiej pomyślności i dużo uśmiechu.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Robimy budki lęgowe

    Nadchodzi wiosna i zbliża się okres lęgowy dla ptaków. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w ramach zajęć terapeutycznych w pracowni techniczno - rolniczej przygotowali kilka budek lęgowych.
    Budki lęgowe, zwane fachowo skrzynkami lęgowymi, odpowiednio skonstruowane i zawieszone, są często ostatnią nadzieją dla ptaków szukających naturalnych dziupli, a tych niestety z roku na rok ubywa. Planując wykonanie takiej budki należy uwzględnić specyfikę miejsca - zostanie zasiedlona najpewniej przez te ptaki, które występują w pobliżu. Najlepiej spełni ona swoją rolę w przydomowych ogródkach, młodych lasach, wszędzie tam gdzie brakuje naturalnych dziupli.
    Dzięki takim zajęciom uczestnicy WTZ uczą się, że należy dbać o przyrodę, a także ćwiczą swoje umiejętności techniczne.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Kabaret na WTZ

    Dnia 27.02.2015 roku na Warsztatach Terapii Zajęciowej zagościli aktorzy Teatru "Maska" z Krakowa. Podopieczni mieli okazję uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym o kabaretowym charakterze, pt. "Baba w piekle".
     Aktorzy przełamywali barierę oddzielającą widownię od sceny, kreując interaktywne wątki, w których uczestniczyła widownia. Częste zmiany dowcipnych kostiumów, oprawa muzyczna i gra aktorska gwarantowały świetną zabawę i doskonały poziom spektaklu.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Trening Sekcji Pływackiej

    25 lutego br. Sekcję Pływacką Olimpiad Specjalnych podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej odwiedził Pan Ryszard Kacer - Prezes Stowarzyszenia Olimpiad Specjalnych w Krakowie. Celem jego wizyty była konsultacja techniki pływania naszych podopiecznych sekcji OSP "Sokół".
     Pan Ryszard Kacer od lat wspiera utalentowanych sportowców w szczególności tych niepełnosprawnych. Sekcja pływacka WTZ składa się z sześciu zawodników - 5 chłopców i 1 dziewczyny, a prowadzi ją Pani Ewelina Pelc - fizjoterapeuta tutejszych warsztatów. Wśród uczestników sekcji jest oczywiście Marcin złoty medalista w pływaniu na XII Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Szanghaju w 2007 roku oraz aktualny Mistrz Polski w pływaniu kraulem na dystansie 50m.
    Jak podkreślił kierownik WTZ Ryszard Micek jednym z celów pracy sekcji pływackiej Olimpiad Specjalnych jest przygotowanie zawodników do małopolskiego mityngu pływackiego osób niepełnosprawnych, który planuje zorganizować w miesiącu maju w Dąbrowie Tarnowskiej.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Szkolenie uczestników WTZ

    Dnia 24.02.2015r. na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się szkolenie dla uczestników placówki z doradcami zawodowymi z Powiatowego Urzędu Pracy - Panią mgr Agnieszką Kurek i Panią mgr Wiolettą Lech. Tematem spotkania było "Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą".
    W pierwszej części szkolenia doradcy zawodowi przeprowadzili pogadankę z uczestnikami o zasadach, którymi należy się kierować podczas rozmowy z pracodawcą, a także został wyświetlony film instruktażowy, z którego podopieczni WTZ dowiedzieli się, jakich błędów nie należy popełniać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
    Drugą część szkolenia obejmowały ćwiczenia praktyczne w pracowni informatycznej z zakresu tworzenia dokumentów aplikacyjnych. Uczestnicy mogli samodzielnie stworzyć własne CV, za pomocą kreatora dostępnego na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy.
    Szkolenie oprócz walorów informacyjnych miało również znaczenie praktyczne, które umożliwi naszym podopiecznym samodzielne przygotowanie się do kontaktów z pracodawcami.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Spotkanie informacyjne w PUP

    Dnia 19.02. br. podopieczni WTZ wraz z opiekunami oraz Kierownikiem Panem Ryszardem Mickiem udali się do Powiatowego Urzędu Pracy na spotkanie informacyjne z Doradcą Zawodowym - Panią mgr Agnieszką Kurek oraz Panią mgr Joanną Kilian.
    Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak wygląda zatrudnianie osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności na terenie powiatu dąbrowskiego oraz jakie są kryteria doboru i korzyści z podjęcia stażu zawodowego lub szkoleń kierunkujących do danej profesji. Podopieczni zostali zapoznani również z aktualnym barometrem zawodów, dzięki czemu dowiedzieli się, na które profesje jest największe zapotrzebowanie na terenie małopolski.
    Na koniec Podopieczni WTZ obejrzeli krótki filmik instruktarzowy "Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej". Dzisiejsze spotkanie było przygotowaniem do szkolenia uczestników, które odbędzie się na terenie WTZ w formie teoretyczno - praktycznej.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Walentynkowe ostatki na WTZ

    12 lutego 2015 r. uczestnicy WTZ pożegnali okres karnawału. Z racji, że był to Tłusty Czwartek, podopieczni pracowni gospodarstwa domowego: Ania, Kasia, Beata, Mateusz i Darek pod kierunkiem Pani Pauliny Burzec-Burak przygotowali poczęstunek dla wszystkich podopiecznych - pyszne pączki!
    Po skosztowaniu słodkości uczestnicy, opiekunowie oraz Kierownik WTZ Pan Ryszard Micek, przystąpili do wspólnej zabawy. Nie obyło się również bez konkursów tj. "Zgadnij, co to za zwierzę", taniec na gazecie, czy taniec z balonami oraz wspólnych śpiewów przy karaoke.
    Na zakończenie opiekunowie wręczyli podopiecznym serduszka walentynkowe, przygotowane podczas zajęć terapeutycznych w pracowni techniczno-rolniczej oraz pracowni plastycznej.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Integracyjny Karnawał

    Korzystając z zaproszenia Kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Tarnowie z ulicy Hodowlanej - Pana Tomasza Wardzały, uczestnicy naszego WTZ wzięli udział w Imprezie Integracyjnej w Restauracji "Kasyno" w Tarnowie, organizowanej przy współpracy telewizji IMAV.
     Wśród atrakcji zabawy, w której wzięło udział ponad 200 osób z 10 WTZ-ów z terenu małopolski były konkursy, taniec, a także wizyta Wiceprezydenta Tarnowa - Pani Doroty Krakowskiej. Organizatorzy nie zapomnieli również o poczęstunku dla wszystkich gości.
    W opinii psychologów, oprócz walorów integracyjnych, takie zabawy to świetne lekarstwo. Taniec jest najlepszym sposobem na choroby, zmęczenie i stres. Taniec w każdej postaci dodaje nam energii, motywuje do pracy, sprawia przyjemność, a organizm zdrowo pracuje. Dodatkowo taniec wpływa na bardziej satysfakcjonujące radzenie sobie z emocjami, bardziej świadome kształtowanie relacji z sobą oraz pozwala na pełniejsze wykorzystanie swojego potencjału.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Szkolenie dla pracowników na WTZ

     Dnia 5 lutego br. w ramach współpracy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Środowiskowym Domem Samopomocy w Oleśnicy zostało zorganizowane szkolenie pt. "Jak radzić sobie z agresywnym podopiecznym".
    Szkolenie przeprowadził trener z Małopolskiego Centrum Profilaktyki w Krakowie Pan Dawid Sikorski. Celem szkolenia było poznanie specyfiki zachowań niepokojących, skupienie się na postępowaniu w przypadku podopiecznych - problematycznych oraz formach terapii. Omówione zostały także źródła zachowań agresywnych, ich konsekwencje oraz metody pracy z uczestnikiem przejawiającym agresję. Pracownicy placówek WTZ i ŚDS mieli możliwość zaprezentowania konkretnych problemów w pracy z podopiecznymi oraz diagnozy i sposobu postępowania w ich rozwiązaniu.
    Na zakończenie szkolenia wszyscy uczestniczący otrzymali certyfikaty oraz materiały dydaktyczno - szkoleniowe.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

II Turniej Integracyjny Osób Niepełnosprawnych w Kręglach Klasycznych

    29 stycznia br. Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" zorganizowały II Noworoczny Integracyjny Turniej Osób Niepełnosprawnych w kręglach klasycznych, który rozgrywany był w siedzibie "Alibi Club" przy ul. Piłsudskiego w Dąbrowie Tarnowskiej. Patronat nad imprezą sprawował Starosta Dąbrowski - Tadeusz Kwiatkowski oraz Burmistrz Miasta Dąbrowa Tarnowska - Krzysztof Kaczmarski, natomiast patronat medialny Tygodnik Miasto i Ludzie. Do turnieju zgłosiło się sześć drużyn z WTZ-ów: z Połańca, z Zawdy Uszewskiej, z Tarnowa przy ulicy Klikowskiej, Dębicy oraz Bobrowej Woli, a także WTZ z Dąbrowy Tarnowskiej. Celem turnieju była popularyzacja kręglarstwa wśród osób niepełnosprawnych, zapewnienia możliwości uczestnictwa i przeżywania radości we współzawodnictwie sportowym oraz integracja uczestników turnieju.
    Każdy z zawodników wykonał 10 rzutów konkurencyjnych, a drużyny składały się z 4-6 zawodników. W kategorii dziewcząt I miejsce zdobyła Cecylia Chyla z WTZ Połaniec, II miejsce Joanna Sobierajska z WTZ Połaniec, III miejsce Iwona Lada z WTZ Dębica. W kategorii chłopców I miejsce zdobył Krzysztof Kwiatkowski - WTZ Połaniec, II miejsce Rafał Gromniak, również WTZ Połaniec, natomiast III miejsce Szymon Nieć - WTZ Zawada Uszewska. W klasyfikacji drużynowej, pierwsze miejsce należało do WTZ z Połańca, II miejsce do WTZ z Dąbrowy Tarnowskiej, a III do WTZ z Zawady Uszewskiej.
    Wszyscy zawodnicy, którzy zdobyli finałowe miejsca otrzymali medale, puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które wręczali Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, w imieniu Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" - Halina Sarat oraz Kierownik WTZ - Ryszard Micek. Fundatorami nagród byli: Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, Urząd Miasta w Dąbrowie Tarnowskiej, TANKPOL Szczucin, FH Lelek Dąbrowa Tarnowska, Firma Transportowo - Usługowa K. Czosnyka w Oleśnie oraz Zakład Remontowo - Budowlany Stanisław Nowak z Dąbrowy Tarnowskiej.
    Na zakończenie Turnieju Kierownik WTZ Ryszard Micek pogratulował wszystkim zawodnikom znakomitych umiejętności oraz podziękował sponsorom za ufundowanie nagród.
     Dziękujemy również właścicielom kręgielni Alibi - Państwu Lelek, za udostępnienie lokalu na czas zawodów oraz catering.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Udział WTZ w spotkaniu opłatkowym "Pomocnej Dłoni"

    27 stycznia br. w Auli Jana Pawła II w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się Tradycyjne Spotkanie Opłatkowe Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin oraz zaproszonych gości. Na Spotkanie przybyli przedstawiciele samorządu Powiatu Dąbrowskiego: Starosta Dąbrowski - Tadeusz Kwiatkowski, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej - Krzysztof Kaczmarski, Przewodniczący Rady Miejskiej - Jacek Sarat, Dyrektor PCPR-u - Agnieszka Anioł - Głuszek, Z-ca Dyrektora PCPR-u - Maria Smolicha, Sekretarz Gminy Olesno - Janusz Plata, przedstawiciel ZNP - Barbara Wesołowska, ks. Proboszcz - Stanisław Cyran, była Prezes Stowarzyszenia - Barbara Sobecka-Mikos, oraz Zarząd Stowarzyszenia: Wiceprezes - Stanisława Jastrząb, Skarbnik - Halina Sarat, Sekretarz - Beata Partyńska i Małgorzata Słupek, a także kierownicy jednostek Stowarzyszenia: Irena Kawa - kierownik ŚDS w Oleśnicy, Ryszard Micek - kierownik WTZ w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Jan Kądzielawa - Dyrektor ORW w Szarwarku.
    Prezes Stowarzyszenia Krzysztof Kaczmarski wraz z Kierownikiem WTZ Ryszardem Mickiem przywitali wszystkich przybyłych gości, a następnie poprosili ks. proboszcza o udzielenie wszystkim błogosławieństwa na Nowy Rok oraz poświęcenie opłatków. Uczestnicy spotkania zobaczyli także jasełka przygotowane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej pod kierunkiem instruktorów terapii zajęciowej: Sylwii Świerczek, Leszka Krzemińskiego oraz Pauliny Łabuda pt.: "Narodziny Pana". Organizatorzy zadbali również o poczęstunek, przygotowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy i Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy - placówki działające przy Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń". Dodatkową atrakcją były konkursy z nagrodami, które uświetniły spotkanie, włączając wszystkich do wspólnej zabawy.
    Na zakończenie Spotkania Opłatkowego Podopiecznym Stowarzyszenia wiele radości oraz uśmiechu sprawiły paczki świąteczne ufundowane przez Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń".

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Zabawa integracyjna w Oleśnie

    20 stycznia br. podopieczni WTZ wraz z Kierownikiem Panem Ryszardem Mickiem oraz opiekunami korzystając z zaproszenia Dyrektor Pani Barbary Wójcik oraz grona pedagogicznego Gimnazjum w Oleśnie uczestniczyli w zabawie choinkowej zorganizowanej w tamtejszej placówce. Dla naszych uczestników przygotowano szereg atrakcji, od poczęstunku do występów wokalnych, tanecznych czy kabaretowych. Podczas zabawy tanecznej swoje umiejętności zaprezentował Marcin - podopieczny WTZ, który przedstawił się jako wspaniały muzyk i wokalista.
    W podziękowaniu za zaproszenie Kierownik WTZ przekazał na ręce Pani Dyrektor jubileuszowy kalendarz, brelok i ikonę wykonaną podczas zajęć terapeutycznych w pracowni techniczno - rolniczej oraz plastycznej.
    Na wyróżnienie zasługuje postawa młodzieży Gimnazjum w Oleśnie, która od sześciu lat przygotowuje pod opieką nauczycieli oprawę artystyczną oraz poczęstunek, a także wspólnie z podopiecznymi WTZ uczestniczy w zabawie karnawałowej.
    Spotkanie było okazją do integracji podopiecznych naszej placówki z uczniami tamtejszego gimnazjum, jak również czasem pełnym relaksu i uśmiechu.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Spektakl teatralny o tradycjach noworocznych

    Dnia 19.01.2015r. Warsztaty Terapii Zajęciowej gościły aktorów teatralnych scen krakowskich. Podopieczni mieli okazję poznać historię i pochodzenie wielu symboli świątecznych m.in. choinki, opłatka, szopki krakowskiej i innych.
    Spektakl był oparty na piosenkach i krótkich scenkach o tematyce zimowej i świątecznej. Aktorzy zaprezentowali utwory znane sprzed lat, współczesne, ale także napisane specjalnie do tego przedstawienia. Podczas występu uczestnicy WTZ brali udział w zabawach, np. w wyciąganiu słomy i wróżeniu.
    Przedstawienie zakończyło się wspólnym kolędowaniem. Dla podopiecznych był to czas pełen zabawy, ale również edukacji.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Poznajemy właściwości lecznicze groty solnej

    16 stycznia br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami oraz Kierownikiem Panem Ryszardem Mickiem udali się do Hotelu Cristal Park w Mościcach, gdzie znajduje się Grota Solna wykonana z soli z Morza Martwego.
    Popularna grota solna, czyli jaskinia mikroklimatyczna to nic innego jak pomieszczenie w całości pokryte blokami solnymi, gdzie wykorzystuje się naturalne właściwości soli. W grocie solnej panuje specyficzny mikroklimat zbliżony do panującego nad morzem podczas sztormowej pogody, ale cechujący się wyjątkową czystością bakteriologiczną. Dzięki odpowiedniemu systemowi ogrzewania, nawiewu i wentylacji sól paruje, jonizując ujemnie powietrze i nasycając je cennymi pierwiastkami. W grocie solnej temperatura wynosi zazwyczaj 18-23 stopnie Celsjusza, a wilgotność nie przekracza 45%. Przyjmuje się, że 50 minutowy seans w grocie solnej dostarcza organizmowi tyle mikro- i makroelementów (szczególnie jodu), co trzydniowy pobyt nad morzem. Z seansu może skorzystać niemal każdy. Dla dzieci to wspaniała zabawa, dla dorosłych pełen relaks po ciężkim dniu. Dla jednych i drugich to wymierne korzyści dla zdrowia - wzmocnienie odporności, pobudzenie sił obronnych organizmu, poprawa stanu skóry, a nawet przyspieszenie metabolizmu i utrata nadwagi.
    Seans w grocie solnej był dla podopiecznych nie tylko chwilą relaksu, ale również elementem rehabilitacji. Kierownictwo i opiekunowie WTZ dbają, aby formy terapii zajęciowej były zróżnicowane i dostosowane do wszystkich potrzeb naszych uczestników.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Aktywizacja zawodowa uczestników WTZ

    Dnia 12 stycznia br. grupa uczestników z Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z Kierownikiem Panem Ryszardem Mickiem oraz opiekunami udali się do Zakładu Produkcyjnego SWISS-POL w Dąbrowie Tarnowskiej w ramach zajęć z przygotowania zawodowego.
    Zakład istnieje na polskim rynku od 1992 roku i mieści się w Dąbrowie Tarnowskiej przy ulicy Żabieńskiej 4a. Swoją działalność rozpoczął od produkcji hamburgerów, stopniowo wprowadzając nowy asortyment w postaci pierogów i uszek, a także gołąbków, spaghetti, fasoli po bretońsku i innych; od samego początku stosując jedynie naturalne surowce o najwyższej jakości. W ciągu ostatnich lat zakład przeszedł gruntowną modernizację, co w efekcie pozwoliło na wdrożenie systemu kontroli jakości HACCP oraz uzyskanie uprawnień eksportowych Unii Europejskiej. SWISS-POL dysponuje szeroką ofertą wyrobów przeznaczonych dla odbiorców hurtowych, detalicznych i gastronomii, dzięki czemu współpracuje z wieloma firmami w całym kraju.
    Uczestnicy WTZ zostali oprowadzeni po terenie zakładu przez Kierownika Pana Tomasza Tarczonia. Podopieczni mieli możliwość poznania procesu produkcyjnego mrożonej żywności od przyjęcia surowców do produkcji, ich obróbki do przygotowania gotowych produktów i ich sprzedaży. Zapoznali się również z zasadami BHP panującymi na hali produkcyjnej oraz zasadami rekrutacji i możliwościami zatrudnienia.
    Na zakończenie uczestnicy WTZ zostali zaproszeni na degustację produktów firmowych - prosto z linii produkcyjnych. Była to dla wszystkich miła niespodzianka, za którą serdecznie dziękujemy.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

Zimą dbamy o ptaki

    Dokarmianie ptaków powinno się rozpocząć w listopadzie i prowadzić do końca marca. Dokarmiając ptaki, człowiek zbliża się do nich, uczy się, pobudza swoje zainteresowanie i uwrażliwia na przyrodę, a także zyskuje poczucie, że robi coś dobrego.
    Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w ramach zajęć terapeutycznych w pracowni techniczno - rolniczej wykonali kilka karmników, które zostały umieszczone na terenie naszej placówki. Dzięki temu nasi podopieczni codziennie obserwują różne gatunki ptaków oraz uzupełniają pokarm.
    Pragniemy również poinformować, że prowadzimy na bieżąco sprzedaż wykonanych karmników, a zainteresowane osoby zapraszamy do siedziby WTZ w godzinach od 7.30 do 15.30.

Zobacz Zdjęcia

Powrót

 

©WTZ Dąbrowa Tarnowska