LOGO WARSZTATÓW


Aktualności

O nas

Pracownie

Stowarzyszenie

Galeria

Archiwum

Kontakt



Na wakacyjnym szlaku

Dnia 17 sierpnia uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej brali udział w kolejnej wakacyjnej wycieczce krajoznawczej do Szczucina, celem zwiedzenia muzeum i skansenu historii i techniki budowy dróg.

Przed zwiedzeniem ekspozycji muzealnych uczestnikom był zaprezentowany film TVP pt. ”Pocztówka z Podróży”, prezentujący muzeum w Starachowicach, słynną wieś Wąchock oraz zabytki Baranowa Sandomierskiego i Opatowa, a także muzeum w Szczucinie.

W dalszej części wizyty było zwiedzanie ekspozycji muzealnych po których oprowadzał nas osobiście Naczelnik Wydziału Drogownictwa w Szczucinie Pan Marceli Bochenek. Uczestnicy z dużym zaciekawieniem wysłuchali interesujących wiadomości i opowieści związanych z prezentowanymi muzealnymi eksponatami. W szczególności zainteresował nas fakt, iż Jan Paweł II poświęcił Kamień Węgielny pod budowę Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, którego uwieńczeniem była stosowna ekspozycja w głównej części muzealnego holu.

Placówka powstała w 1982 roku, najpierw jako Izba Pamięci, która rozwijała się w miarę gromadzenia nowych i bardziej wartościowych eksponatów. Wydział Historii Drogownictwa funkcjonuje od stycznia 2005 roku. Do zwiedzania przeznaczone są dwie ekspozycje:

  • zewnętrzna, na której w czasie spaceru można podziwiać maszyny i urządzenia, które niegdyś służyły drogowcom,
  • wewnętrzna, która pokazuje między innymi eksponaty dotyczące budowy i utrzymania dróg i mostów, sposób pracy przy budowach w postaci scenek z figurami ludzkimi naturalnych rozmiarów, a także drogi i mosty.

Muzeum gromadzi wszelkie pamiątki związane z budownictwem drogowym. Obok budynku, na niewielkim wzniesieniu zlokalizowany jest skansen maszyn drogowych, wybudowany w formie spiralnej alejki. Wzdłuż alejki są ekspozycje fragmentów różnych nawierzchni stosowanych w drogownictwie, w chronologicznym układzie i wykonane z autentycznych materiałów używanych do budowy dróg. Na tych nawierzchniach są eksponowane maszyny drogowe pracujące przy budowie i utrzymaniu dróg.

Na zakończenie zwiedzania muzealnych ekspozycji w ramach podziękowań Krzysztof Bugała, przewodniczący Rady Uczestników, wręczył Panu Naczelnikowi pamiątkowe drzewko szczęścia, wykonane przez uczestników WTZ.

Zobacz Zdjęcia


Strona w trakcie budowy
©WTZ Dąbrowa Tarnowska